Шта је то Споразум о признању кривње?
СПОРАЗУМ О ПРИЗНАЊУ КРИВЊЕ
Овај институт је заснован на англосаксонском обичајном праву и омогућава тужитељима и осумњиченим, односно оптуженим да преговарају о врсти и дужини кривичних санкција, уз увјет да осумњичени, односно оптужени призна да је починио кривично дјело и пристане да се одрекне одређених основних права као што су право на јавну расправу пред судом, на осигурање јавног судског поступка и право на жалбу.
Закон прописује да се споразум о признању кривње не може закључити ако се оптужени на рочишту за изјашњење о кривњи изјаснио да је крив.
Приликом преговарања о кривњи суд нема апсолутно никаквих овлаштења, нити да даје сугестије, нити да се на други начин мијеша у сачињавање споразума о признању кривње.
Преговарање о кривњи може отпочети још у току истраге, у суштини се своди на то под којим условима ће осумњичени односно оптужени признати кривњу.
Уколико се тужитељ и осумњичени/оптужени договоре о условима признања кривње, тада закључују споразум који мора бити потписан од тужитеља, осумњиченог/оптуженог и његовог браниоца.
Уколико осумњичени/оптужени пристане да призна кривицу, тужитељ може са своје стране понудити:
- изрицање казне испод законског минимума, примјеном одредби о ублажавању казне (нпр. за кривично дјело за које је предвиђена казна затвора најмање три године може му понудити казну затвора у трајању једне или двије године и сл.)
- блажу врсту казне (нпр. изрицање новчане казне умјесто казне затвора) или другу врсту кривично правне санкције (нпр. условна осуда умјесто казне затвора или новчане казне).
Постигнути споразум о признању кривње се уз оптужницу доставља суду ако је постигнут до тренутка подизања оптужнице.
Судија за претходно саслушање, судија, односно вијеће споразум о признању кривње могу прихватити или одбацити.
Приликом разматрања споразума о признању кривње суд провјерава:
- да ли је до споразума о признању кривње дошло добровољно, свјесно и са разумијевањем, као и након упознавања са могућим посљедицама, укључујући и посљедице везане уз имовинско-правни захтјев, одузимање имовинске користи прибављене кривичним дјелом и трошкове кривичног поступка
- да ли постоји довољно доказа о кривњи оптуженог,
- да ли оптужени разумије да се споразумом о признању кривње одриче права на суђење и да не може уложити жалбу на кривичноправну санкцију која ће му се изрећи,
- да ли је изречена кривичноправна санкција у складу са законом,
- да ли је оштећеном пружена могућност да се пред тужитељем изјасни о имовинско-правном захтјеву.
Ако суд прихвати споразум о признању кривње, изјава оптуженог ће се унијети у записник и наставити са расправом за изрицање кривичноправне санкције предвиђене споразумом.
Ако суд одбаци споразум о признању кривње, то ће саопћити странкама и бранитељу и констатовати у записнику. Истовремено ће се одредити датум одржавања главне расправе. Главна расправа ће се заказати у року од 30 дана. Признање из овог споразума не може се користити као доказ у кривичном поступку.
О резултатима преговарања о кривњи суд ће обавијестити оштећеног.